Lech Jankowski

Dziś przedstawiam mojego ulubionego artystę...))
Leszek Jankowski jest malarzem, kompozytorem i etnografem...
Kilka jego obrazów, wklejam poniżej... a z ciekawostek powiem, że jest autorem muzyki do filmów animowanych Braci Quay oraz ich pierwszego filmu aktorskiego pt. Instytut Benjamenta Nagrodzony na MFF Animowanych w Zagrzebiu (1998) za muzykę do filmu Ulica Krokodyli. Reżyser i choreograf spektaklu muzycznego Jeden dzień z życia Erika S. na podstawie muzyki i tekstów Erika Satie ( przedstawienie wyróżnione przez miesięcznik "Teatr") .... itd itd....

"... Lech Jankowski dobrze czuje się w swojej poetyce na poły metaforycznej, na poły karykaturalnej, za pomoca której stwarza świat bajeczny i oniryczny zarazem. I co jest bardzo ważne : jego obrazy nie sa zbyt rozgadane. To raczej milczące odludki, z których trzeba wydobywać słowo po slowie, to obrazy, których symbole mówia raczej szeptem niżeli pełnym głosem. Wystarczy jednak chwila skupienia, by dialog z nimi był wymowny..."
Marian Golka "Meandry snów",
fragment z katalogu do wystawy " Mysie cisze"
Galeria Miejska Arsenał, 1999 rok


WDOWA PO HODOWCY WĘGORZY, olej, 43 x 65 cm

Hodowla palm liliowych, olej, 65 x 45 cm

PODLEWANIE LILII WODNYCH, ALBO CHRZEST ŁABĘDZI 1221 r. 43 x 65 cm

Oczywista oczywistość) obrazy są do kupienia, chyba najwygodniej przez jego stronę...


Lekcja ornitologii, olej, 35 x 50 cm

Komentarze

 1. Nooo, Lech Jankowski, znany wielu jako "Kaczor" :) Nie napisałaś (a może to itd.?), że był twórcą muzyki - znakomitej zresztą - do najsłynniejszych spektakli Teatru Ósmego Dnia i Lecha Raczaka... Bardzo ciekawa, twórcza osoba. Żyłam kiedyś pod jednym dachem z jego obrazem - ale obraz ten był znacznie bardziej "drapieżny" niż te subtelności, które pokazujesz i które są na jego stronie. Ale - to było ze 20 lat temu, widać ludzie z wiekiem łagodnieją... :) Fajnie, że pokazałaś te obrazy, są takie tajemnicze...
  Pozdrawiam Cię serdecznie, P.

  OdpowiedzUsuń
 2. ) tak, itd... to własnie znaczy)
  Pasjonatko ja rownież mam obraz z rodzaju tych mrocznych , mam jakiś dziwny kanał komunikacji z tym obrazem bardzo bliski, bliższy niz jakikolwiek obraz dotąd widziany... to "Skrzypek Wszechczasów" Jak kiedyś komuś powiedziałam... gdyby mi dom płonał, to w pośpiechu z pozogi, oczywiście oprócz kota i zdjęć...ratowałabym ten własnie obraz... nie dla jego wartości materialnej ... dla czegos zupełnie innego... ))
  Może kiedyś pokażę skrzypka...

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytalam gdzies(nie pamietam czy u Tyszkiewicz czy Lanckoronskiej), ze kazdy z nas, powinien sie zastanowic co by ratowal w razie gdyby...(oprocz rzeczja sna rodziny, kota zczy papugi).
  Ja jeszcze nie mam takiego obrazu, moze mnie znajdzie.

  Pan Lech Jankowski wszechstronnym artysta jest.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niebieski barwy sprawdzaja sie z tropikalnym kraju. Moze kupie ?

  Pozdrowienia z Tajlandii ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobry wieczór Fallla0. Mam na imię Iwona i jestem z Bydgoszczy. Obecnie jestem w trakcie budowy małego domu na wsi. Wszystkich zaraziłam budową, bo moja rodzina czyli braci też zabrali się do budowy nowych mniejszych lub większych domów. Jak komu potrzeba. Bardzo podobają mi się Twoje dzieła. Będę zainteresowana kupnem tak wystylizowanych mebli. Mam pytanie czy jest inny kontakt niż przez blog. Pozdrawiam Iwona.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty